Pilniki jubilerskie

Materiały ścierne, czyli jak piłować skutecznie

Pilniki, papiery i tarcze czyli szlifowanie metali szlachetnych

Kontynuujemy omawianie podstawowych narzędzi złotnika-jubilera. Na stole złotniczym nie może zabraknąć ręcznych materiałów ściernych- takich jak pilniki, papiery ścierne, gumówki, tarcze.

W procesie obróbki metalu niezbędna jest praca nad krawędziami i powierzchnią tworzonego dzieła, tak aby nadać mu pożądany kształt oraz zeszlifować ostre ślady cięcia. Po użyciu piłek włosowych do pracy wkraczają pilniki.

W warsztacie powinien znaleźć się duży pilnik, który przyda się do spiłowana nadmiaru materiału oraz komplet pilników iglaków o delikatniejszej gradacji i różnych profilach: okrągły, płaski, kwadratowy, trójkątny, owalny. Umożliwiają one dotarcie w różne zakamarki tworzonej pracy.

Pilniki

RODZAJE PILNIKÓW

Pilniki z rowkami możemy podzielić wg kształtu i wielkości oraz gradacji ściernej. Te oznaczone numerami 0, 1, 2 będą dosłownie zdzierały powierzchnię pozostawiając głębokie ślady, najbardziej przydatny to pilnik z numerem 3, który spełnia funkcję wyrównywania, kolejne o nr 4-6 funkcję gładzenia.

Pilniki iglaki metalowe lub diamentowe, które posiadają zamiast rowków nasyp diamentowy nie pozostawiający znaczących lini podczas piłowania, używamy ich w kolejnym etapie pracy nad wyrobem gładząc krawędzie. Są one mniejsze i bardziej precyzyjne.

Pilniki

PAPIERY ŚCIERNE

Kończąc pracę z pilnikami przechodzimy do szlifowania za pomocą delikatniejszych materiałów jakimi są papiery ścierne. Posiadają one różną ziarnistość od 100 do 1200. Najczęściej przydają się te o średniej ziarnistości 400, 600 oraz drobne np. 1000.

W kolejnym etapie używamy gumówek ściernych i polerskich w postaci tarcz z trzpieniem, które napędzane są szlifierką. Posiadają one również różne gradacje oraz kształty, np. walec, soczewka, dysk. Każdy z nich umożliwia dotarcie w konkretne miejsca wyrobu, nad którym pracujemy.

Gumówki jubilerskie, szlifowanie

Po tak przygotowanej powierzchni polerowanie stanie się już tylko przyjemnością.

Jeśli kompletujecie swój warsztat wybierajcie raczej profesjonalne pilniki jubilerskie, sprawdzą się one lepiej niż te z marketów budowlanych.

Na naszych warsztatach nie zabraknie praktyki w piłowaniu i szlifowaniu, jeśli jesteście zainteresowani to zajrzyjcie tutaj http://warsztatyjubilerskie.pl/kursy-jubilerskie/.

Dodaj komentarz