Jak przygotować stanowisko do lutowania?

Płytki do lutowania

Spajanie metali odbywa się poprzez ogrzewanie ich do wysokich temperatur ( ok 700 C), dlatego też musimy zachować ostrożność i odpowiednio przygotować miejsce do lutowania.

Oprócz palnika, penset i chemii niezbędną rzeczą jest podkład termoizolacyjny, na którym będziemy przeprowadzać proces lutowania. Powinien on być odpowiedniej wielkości, ustawiony na stabilnej powierzchni, zabezpieczony przed poruszeniem. Najważniejszą jednak cechą jest ogniotrwałość, czyli odporność na wysoką temperaturę i długotrwałe wypalanie. Nie może też przewodzić i pochłaniać ciepła ( np.metalowe podstawki).

Rodzaje płytek do lutowania.

SKAMOLEX – najpopularniejszy wśród złotników. Lekka płytka wykonana z wermikulitu wytrzymującego temperaturę ok. 1000 C. Dodatkowym jego atutem jest możliwość przycięcia do potrzebnej wielkości. Wywiercenia dziurek lub wgłębień.

SKAMOLEX

PŁYTKA CERAMICZNA – najlepiej profesjonalna płytka do lutowania wykonana z ceramiki. Możecie też użyć przedmiotu wykonanego z gliny szamotowej lub ogniotrwałych rzeczy ze sklepu budowlanego, które mogą posłużyć jako podwyższenie stanowiska, by mieć lepszy dostęp do lutowanego wyrobu.

SKAMOLEX, płytka ceramiczna i węgiel

WĘGIEL DRZEWNY – sprasowany węgiel specjalnie przygotowany, sprawdzi się lepiej np. przy granulacji.
Nie polecam zwykłego węgla.

SIATKA METALOWA – przydaje się jako dodatkowy podkład przy zadaniach specjalnych np. gdy potrzebujemy ogrzać coś od spodu.

Siatka metalowa


STOLIK OBROTOWY DO LUTOWANIA – metalowy, ciężki stolik z podkładem z węgla drzewnego umożliwiający lutowanie przedmiotów z różnych stron. Bardzo ułatwia pracę nad skomplikowanymi projektami.

Obrotowy stolik jubilerski do lutowania

Dodaj komentarz