młotki

Młotki

W warsztacie złotnika nie może zabraknąć różnego rodzaju młotków. Bez tych najprostszych narzędzi trudno sobie poradzić, bo praca w metalu to jakby nie było, kowalstwo.
Istnieje kilka podstawowych rodzajów młotków przydatnych w pracach nad biżuterią, z ich pomocą możemy wyrównywać powierzchnię, kształtować formy, repusować, wybijać wzory, nadawać teksturę.

Podstawowy zestaw w jaki powinien zaopatrzyć się początkujący twórca:

* młotek cyzelerski – z dużym wyprofilowanym trzonkiem, kulą z jednej strony i szeroką płaską powierzchnią z drugiej. Służy on do wykonywania wklęsło-wypukłych wzorów i rysunków artystycznych poprzez wybijanie ich w blasze; gładzenia powierzchni, tworzenia form.
Ciekawotka historyczna – W XIX w. wyodrębnił się dział rzemiosła, zwany cyzelatorstwem, skupiający rzemieślników-cyzelerów, trudniących się tworzeniem przedmiotów ozdobnych oraz codziennego użytku w tej technice.

* młotek repuserski – o podobnej budowie do cyzelerskiego, służący również do zdobienia wyrobów z blachy poprzez wybijanie w niej wgłębień, dających po drugiej stronie wypukły wzór. Młotki takie mają różne wielkości. Technika repusu zasługuje na odrębny wpis.

młotki repuserskie

* młotek drewniany – wykonany z bardzo twardego drewna np. różanego. Umożliwia gładzenie i prostowanie blachy bez pozostawiania na niej śladów. Może być zastąpiony młotkiem gumowym lub skórzanym.

młotek zegarmistrzowski, którym możemy np zakuć kamień w cargę.

Dodaj komentarz