Srebro

Ag – pierwiastek chemiczny, który kochają kobiety

Srebrzystobiały metal o najwyższej przewodności elektrycznej i termicznej. Znane od starożytności. Ceniono je jako metal szlachetny i używano jako walutę, a także do produkcji biżuterii, srebrnych naczyń i sztućców.

Główne właściwości srebra :

  • bakteriobójcze
  • jest ciągliwe i kowalne
  • przewodzi ciepło
  • posiada największy współczynnik odbicia światła wśród metali dla światła widzialnego

Srebro stosowane jest min. w fotografii, w produkcji sprzętu elektronicznego, w medycynie i oczywiście do wyrobu biżuterii.

Elektrum – to stop złota i srebra używany do produkcji monet już 700 lat p.n.e

Srebro w stanie czystym jest metalem miękkim nie nadającym się do produkcji przedmiotów użytkowych takich jak biżuteria czy sztućce. Z niewielkimi domieszkami innych metali tworzy natomiast stopy o znacznej twardości i sprężystości. Dlatego też by móc wykonać biżuterię srebrną pracuje się na stopie srebra z miedzią lub niekiedy z niewielką ilością cyny i cynku.

Przy topieniu srebra przechodzi ono od barwy czerwonej (ok. 600-850o C ), przez ciemno- i jasnożółtą (ok. 850-1100o C ), aż do niemal białego koloru stopionego srebra (powyżej 1200o C ).

W powietrzu zmienia się nieznacznie, ale pod wpływem związków siarki szybko brunatnieje lub czernieje (powstaje wtedy siarczek srebrowy).

Zawartość czystego kruszcu w stopach oznacza się w częściach tysięcznych. Przyjmujemy, że czyste srebro ma próbę 999 . Biżuterię wykonuje się ze srebra próby 925 co oznacza, że w stopie mamy 925 części srebra i 75 części innych metali.

srebro Ag

Interesuje Was jak takie bryłki czystego srebra przekształcić w biżuterię? Zapraszam na warsztaty jubilerskie!

Dodaj komentarz