Ag – pierwiastek chemiczny, który kochają kobiety
Srebrzystobiały metal o najwyższej przewodności elektrycznej i termicznej. Znane od starożytności. Ceniono je jako metal szlachetny i używano jako walutę, a także do produkcji biżuterii, srebrnych naczyń i sztućców.
Główne właściwości srebra :
- bakteriobójcze
- jest ciągliwe i kowalne
- przewodzi ciepło
- posiada największy współczynnik odbicia światła wśród metali dla światła widzialnego
Srebro stosowane jest min. w fotografii, w produkcji sprzętu elektronicznego, w medycynie i oczywiście do wyrobu biżuterii.
Elektrum – to stop złota i srebra używany do produkcji monet już 700 lat p.n.e
Srebro w stanie czystym jest metalem miękkim nie nadającym się do produkcji przedmiotów użytkowych takich jak biżuteria czy sztućce. Z niewielkimi domieszkami innych metali tworzy natomiast stopy o znacznej twardości i sprężystości. Dlatego też by móc wykonać biżuterię srebrną pracuje się na stopie srebra z miedzią lub niekiedy z niewielką ilością cyny i cynku.
Przy topieniu srebra przechodzi ono od barwy czerwonej (ok. 600-850o C ), przez ciemno- i jasnożółtą (ok. 850-1100o C ), aż do niemal białego koloru stopionego srebra (powyżej 1200o C ).
W powietrzu zmienia się nieznacznie, ale pod wpływem związków siarki szybko brunatnieje lub czernieje (powstaje wtedy siarczek srebrowy).
Zawartość czystego kruszcu w stopach oznacza się w częściach tysięcznych. Przyjmujemy, że czyste srebro ma próbę 999 . Biżuterię wykonuje się ze srebra próby 925 co oznacza, że w stopie mamy 925 części srebra i 75 części innych metali.
Interesuje Was jak takie bryłki czystego srebra przekształcić w biżuterię? Zapraszam na warsztaty jubilerskie!