Kim jest złotnik a kim jubiler?

Kurs złotniczy czy jubilerski?

Niewątpliwie większość z Was zastanawia się dlaczego te dwa terminy : złotnictwo i jubilerstwo są używane bez konkretnej reguły i niejednokrotnie zamiennie. Przyjrzyjmy się zatem etymologi owych określeń.

Złotnik, złotnictwo jest terminem pierwotnym, opisującym rzemieślnika, dziedzinę czy też zakład rzemieślniczy, specjalizujący się pracą w metalach szlachetnych i podkreślić trzeba, że wcale nie musiało to być złoto. Złotnik to stare określenie, pochodzenia słowiańskiego używane od wieków, określające mistrza złotniczego najczęściej pracującego dla monarchów, duchowieństwa czy bogatej szlachty, tworzącego zarówno biżuterię, jak i naczynia, kielichy, monstrancje, dekory itp.

Jubiler to termin o wiele młodszy od złotnika. Zawód ten ukształtował się w XIX w i określa złotnika specjalizującego się w tworzeniu biżuterii, osadzaniu kamieni, a także wiedzy na ich temat.

W świecie współczesnym jubilerstwo kojarzy się najczęściej ze sklepem z biżuterią i można powiedzieć, że jubiler to ten co zna się na biżuterii i kamieniach szlachetnych, a złotnik ten, który ją wytwarza.

Pojęcia te nie mają sztywnych ram do tego stopnia, że szkoły zawodowe nadają tytuł złotnik – jubiler 🙂

Dodaj komentarz