gesztelka

Gesztelka

Piłka włosowa do cięcia blachy

Gesztelka to kolejne narzędzie, bez którego nie może obyć się warsztat złotniczy. Jest to oprawka stalowa, do której przymocowujemy włosową, cieniutką piłkę o konkretnej grubości. Rozmiar piłki, czyli brzeszczotu, dostosowujemy do projektu, który chcemy wyciąć. Inną użyjemy do wycięcia skomplikowanego ażuru, a inną do prostej formy. Zazwyczaj dostosowujemy grubość piłki do grubości blachy w jakiej pracujemy, a także zwracamy uwagę jak skomplikowany wzór chcemy wyciąć.

Piłki włosowe stosowane w złotnictwie mają następujące oznaczenia 1/0 – 8/0, przy czym 1/0 jest najcieńsza a 8/0 najgrubsza. Kupujemy je na tuziny, czyli po 12 sztuk. Zazwyczaj upływa trochę czasu by opanować technikę cięcia tak aby piłki nam nie strzelały.

Gesztelka nazywana jest też ramką i występuje również w różnych wielkościach, dobieramy ją do rozmiaru blachy, z którą pracujemy. Motylki regulujące służą do montowania brzeszczotu i jego naprężenia.

gesztelka i piłki

Taką piłką, dobrze naprężoną w ramce możemy wyciąć bardzo skomplikowane ażury. Zdecydowanie jest to jedno z ważniejszych narzędzi w warsztacie złotnika – jubilera.

Poniżej kilka prac wykonanych dzięki precyzji piłki włosowej.

Mona Lisia – wisior srebrny
Wilk wędrowny – wisior srebrny
Elf- srebrny wisior

Dodaj komentarz