Fajnagiel

Do czego służy fajnagiel?

Ten niepozorny kawałek drewienka – klin z trójkątnym wycięciem pośrodku, przypominający ogonek jaskółki to jeden z najważniejszych elementów w pracowni jubilersko-złotniczej. Nie wiem czy nazwać go narzędziem, bo w zasadzie nic nie robi oprócz tego, że jest i pozwala aby na nim wykonywać szereg czynności. Język niemiecki króluje w złotniczej profesji, tak więc owy klin nosi nazwę fajnagiel.
Istnieje kilka rodzajów klinów, najczęściej bywają  w postaci jednolitego, ściętego kawałka drewna, specjalnie wyprofilowanego by umieścić go w metalowej płytce, jaka znajduje się w profesjonalnym stole złotniczym. Jeśli nie posiadamy takiego stołu, producenci służą pomocą oferując klin „jaskółkę” ze specjalnym mocowaniem, które pozwala pracować przy zwykłym stole.


Jak już wspomniałam fajnagiel umożliwia nam wykonywanie wielu czynności podczas pracy z metalem. Przede wszystkim służy jako podstawa do cięcia piłką włosową, ale jest też przydatny w trakcie piłowania, szlifowania czy oprawiania kamieni. Można powiedzieć, że to takie centrum dowodzenia w stole złotniczym.

Dodaj komentarz